11 Mayıs 2016 Çarşamba

Hayallerin sürüklediği yer


Size bu yazımda hayallerimin peşinde sürüklendiğim yakında gideceğim benim tabirimle umut adasına :) yani Avustralya'ya olan maceramın çıkış noktasını anlatacağım.


Çocukluğumdan beri hep uzaklara gitme başka şehirler ,ülkeler keşfetme isteği vardı. 
özellikle yabancı bir ülkede yaşama isteğim hep vardı belki bu Almanya da doğmam küçük yaşta Türkiye'ye gelmemin etkisi olabilir. Hep orada büyüye bilirdim onların yaşam standartlarında yaşayabilirdim o Avrupa sokaklarında gezebilirim diye düşündüm durdum.

Üniversiteden Makine mühendisliğinden mezun olduktan sonra artık Dünya'yı keşfetmeye başlayabilirdim diye düşündüm fakat bunun için para lazım , uzak diyarlara gitmek oradaki yaşamları ,kültürleri keşfetmek çok güzel olabilirdi ama ne yazik ki bazı şeyler altın tepsi de sunulmuyor , tırmalamak lazım . Hem para kazanıp hemde yabancı ülkelerde olmanın formülünü yurtdışında şantiyelerde çalışmakta buldum . Çok değişik  ülkelerde çalışarak oranın kültürleri ve yaşantıları hakkında bilgi sahibi oldum . Bu ülkelerin çoğu 3. Dünya ülkeleriydi. Ama hepsinde bulunmak bana ayrı bir hayat tecrübesi kattı. Her gidişimde bağlarımı Türkiye ile koparamadığım için hep içimde bir dönme isteği vardı, Türkiye'ye geldiğimde de içimde bir ses vardı uzaklara gitme yönünde , Aitlik duygusunun olmaması çok kötü birşey ,hiçbir yere ait hissetmiyorsunuz. Acaba Avustralya'da aitlik hissedeceğim mi bilmiyorum yaşayıp göreceğiz.

8 senelik yurtdışı çalışmasından sonra Türkiye de kurumsal bir firmada bulduğum iş sebebiyle Türkiye'ye dönüş yaptım. Hayat arkadaşım biricik eşimle evlenmemiz de bu döneme denk geliyor. Eşim de benimle benzer hayallere sahip  hep hayallerin peşinden cesurca koşmuş biridir. iki maceraperest bir araya gelince muhteşem ikili olduk. :)

Evlendiğimizden beri hep yurt dışında kalıcı olarak nasıl yaşarız. Başka ülkelerden nasıl vatandaşlık alınıyor prosedürleri nelerdir ciddi bir bilgi birikimi yaptık. Tabi bu istek ve hayallerin dışında Türk firmalarında çalışma mantığı, yani sömürücü mantık , insan odaklı değilde iş ve para odaklı çalışma sistemi , Türkiye de heran değişebilen kırılgan ekonomi ve siyasi hayatının olması , devamlı yarınından endişe ederek yaşamak bu arayışları daha çok tetiklemiştir.

İlk olarak Kanada ile çıktık yola orada bir master başvurusu yapıp ardından göçmenlik başvurusu  planı yaptık . Hem çalışır hem okuruz diye düşündük. Evliliğimizin ilk yılıydı yeterli paramız olmadığı için vize için yeterli parayı gösteremediğim için bu plan suya düştü. Aslında ben soğuk ülke sevmiyorum bu yüzden Kanada'ya sıcak bakmıyordum ama eşim Kanada yı çok istiyordu onun mutlu olacağı bir yer olması benim için önemliydi.

Aradan 1,5 yıl geçti ikimizde çalışıyorduk ama kafamızda hala bir yol bulup gitmek vardı , Türkiye'de yaşadığımız her olumsuz olayda hemen alevleniyordu. Sonunda Avustralya 'ya göçmen olarak gitmeye karar verdik Avustralya'ya göçmenlik nasıl oluyor şartlar nelerdir bir sonraki yazımda detaylı bilgi vereceğim. 

Göçmenlik başvurusu için yeterli puanı alamadığım için başvuruyu başlayamadım  bu arada dünyalar güzeli allahın bana lütfu olan kızım hafsa doğdu . Baba olmak çok farklı bir duyguymuş insan çocuğunu kucağına alınca fark ediyor. onunla aranda bir bağ kuruluyor asla bağı koparamazsın allah ayırmasın. Artık hayallerimizin haricin de çocuğun geleceğini de düşünmeye başladık . Alacağımız kararlar onun geleceğini de etkileyecektir.

Avustralya da kızımın büyümesi , iyi bir eğitim ,güvenli bir yerde yaşaması ve yarınından endişe etmemesi demekti. bu planı ne olursa olsun hayata geçirmeliydim. Bizde daha fazla beklemek istemiyorduk çünkü bir dönem hevesleniyoruz sonra kızdığımız ama rutinimiz olan Türkiye deki hayatımız dan kopamıyorduk risk almayı göze alamıyorduk ve planları rafa kaldırıyorduk . Yıllar  böyle geçip gidiyordu  artık bu düzene dur demek lazımdı.

Bende göçmenlik için yeterli puanları toplayabilmek için Avustralya ya Master ile gitmeye karar verdim . Üniversitelere başvuru yaptım ve Perth şehrindeki Edit cowan üniversitesinden kabul aldım . Şimdi vizemi bekliyorum umarım yakında mutlu haberi alırım  :)

Avustralyada kalifiye göçmenlik sistemi, 3 kere IELTS e girip nasıl yeterli puanı alamadığımı önümüzdeki yazılarımda değineceğim , beni takip etmeye devam edin :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder